Целта на Европейския фонд за отбрана е повишаването на конкурентоспособността, ефективността и иновационния потенциал на отбранителната индустрия в ЕС. Фондът насърчава съвместната работа и трансграничното сътрудничество за разработване на отбранителен капацитет, който да се справя със съвременните предизвикателства пред сигурността. Неговият принос включва укрепването и подсилването на веригите за доставки, както и повишаването на вниманието и ангажимента към отбранителния сектор.

Общият бюджет на фонда за периода 2021-2027 г. е около 8 млрд. евро. Тези средства ще покриват между 65% и 100% от допустимите разходи за проектите, освен ако в поканите не е посочено друго. За 2024 г. са предвидени 1,1 млрд. евро, основно за безвъзмездни средства, както и за награди, обществени поръчки и смесено финансиране.

Фондът функционира чрез годишни работни програми за периода 2021-2027 г. Програмата за 2024 г. включва 16 тематични области, които подпомагат иновациите и координираните действия в отбраната.

Основните категории включват:
– Медицинско осигуряване и защита от химически, биологични, радиологични и ядрени заплахи – 25 млн. евро
– Информационно превъзходство – 181 млн. евро
– Усъвършенствани сензори – 62 млн. евро
– Киберпространство – 48 млн. евро
– Космос – 50 млн. евро
– Цифрова трансформация – 15 млн. евро
– Енергийна устойчивост и екологичен преход – 40 млн. евро
– Материали и компоненти – 25 млн. евро
– Въздушни боеве – 150 млн. евро
– Противовъздушна и противоракетна отбрана – 78 млн. евро
– Наземна борба – 130 млн. евро
– Защита на силите и мобилност – 30 млн. евро
– Военноморска борба – 45 млн. евро
– Подводна война – 54 млн. евро
– Симулации и обучение – 25 млн. евро
– Авангардни технологии – 40 млн. евро.

 

Допълнително, за иновативни и ориентирани към бъдещето решения на малки и средни предприятия (МСП) са предвидени 67 млн. евро, а други дейности ще получат 33,2 млн. евро.

В програмата за 2024 г. са включени и мерки, въведени предишната година, като Европейската схема за иновации в отбраната (EUDIS). Те обхващат ежегодния „хак фест“ в сферата на отбраната, бизнес наставничество за МСП, както и Капиталовия механизъм за отбрана. За 2024 г. е предвидено финансиране за бизнес акселератор и мачмейкинг с инвеститори в рамките на EUDIS.

Бенефициенти по програмата могат да бъдат МСП, изследователски организации, национални координационни звена и други, които кандидатстват в консорциуми. Съставът на консорциумите варира за всяка покана.

Фондът се управлява от Генерална дирекция „Отбранителна промишленост и космос“ (DG DEFIS) на Европейската комисия. Проектите трябва да се изпълняват в рамките на сроковете, посочени в поканите за предложения.

Приемането на заявления по различните покани ще се проведе между юни и ноември. Възможностите за кандидатстване се обявяват чрез покани с индивидуални срокове и условия.

За периода 2021-2027 г. Европейският фонд за отбрана (ЕФО) беше приет с общ бюджет от 7,953 млрд. евро.

Важни страници:

https://defence-industry-space.ec.europa.eu/eu-defence-industry/european-defence-fund-edf-official-webpage-european-commission_en

European Defence Fund (EDF) (europa.eu)