Programs featured

Програма LIFE

Програма LIFE е основен финансов инструмент на Европейския съюз, насочен към подпомагане на екологични иновации и чисти технологии, свързани с опазването на околната среда, климата и енергийните цели. Нейната основна цел е да ускори прехода към чиста, кръгова и климатично неутрална икономика чрез подкрепа на иновативни проекти в съответствие с политиките на ЕС.

Основна информация за програма LIFE

Създадена през 1992 г., програма LIFE е сред водещите инициативи на ЕС за финансиране в областта на околната среда и климатичните действия. Досега по нея са финансирани над 6000 проекта, с общо финансиране от 5,9 милиарда евро до 2020 г. и допълнителен бюджет от 5,43 милиарда евро за периода 2021—2027 г. Този значителен ръст подчертава ангажимента на ЕС към приоритетите на Европейския зелен пакт, включително опазването на природата, борбата с климатичните промени и устойчивото енергийно развитие.

Основни приоритети на новата програма (2021—2027)

Програмата LIFE за периода 2021—2027 г. поставя акцент върху няколко ключови направления:
– Чиста енергия: Стимулира инвестиции в енергийна ефективност, особено в региони, изоставащи в прехода към чиста енергия.
– Природа и биоразнообразие: Насърчава най-добрите практики и създава „стратегически проекти за опазване на природата“, интегрирайки тези цели в други политики като селското стопанство и развитието на селските райони.
– Кръгова икономика и климат: Подкрепя прехода към кръгова икономика, подобряването на качеството на въздуха и водите, и изпълнението на ангажиментите по Парижкото споразумение.

Структура и области на въздействие

Програмата LIFE се фокусира върху четири основни подпрограми:
1. Опазване на природата и биоразнообразието: Цели спирането на загубата на биоразнообразие и подкрепя мрежата „Натура 2000“, възстановяването на екосистеми и интегрирането на тези цели в други политики.
2. Кръгова икономика и качество на живот: Работи за намаляване на отпадъците, подобряване на градската среда и управление на ресурси като въздух, вода и почва.
3. Преход към чиста енергия: Подпомага проекти за енергийна ефективност и намаляване на зависимостта от изкопаеми горива.
4. Смекчаване на изменението на климата и адаптация: Подкрепя изпълнението на стратегии за климатична неутралност и устойчивост на ЕС.

Финансови инструменти

Програмата предлага различни форми на финансиране, включително грантове за действия, оперативни грантове за НПО и техническа помощ. За периода 2021—2027 г. бюджетът възлиза на 5,43 милиарда евро, като 571 милиона евро са предвидени за 2024 г.
Това финансиране ще подкрепя проекти, които демонстрират нови екологични технологии и насърчават най-добрите практики в опазването на природата и климата.

Бенефициенти и възможности за кандидатстване

Право на участие имат широк кръг от организации: търговски дружества, публични органи, неправителствени организации и консорциуми. Програмата стимулира международни проекти и сътрудничество в рамките на допустимите държави.

Въздействие и резултати

Програма LIFE подпомага развитието, мониторинга и изпълнението на политиките на ЕС в областта на околната среда и климата. Успешните проекти създават модели, които могат да бъдат възпроизведени и мащабирани, за да се постигне по-широк екологичен и социален ефект.

Програма LIFE е ключов инструмент за подпомагане на зеления преход на Европа. Чрез финансиране на иновативни и устойчиви проекти, тя играе важна роля за постигане на целите на Европейския зелен пакт и създаване на по-чиста, здравословна и устойчиво развиваща се среда.

Допълнителна информация:

Програма LIFE | LIFE (life-bulgaria.bg)

LIFE – European Commission (europa.eu)

Programme for the Environment and Climate Action (LIFE) – European Commission (europa.eu)

 


Европейски фонд за отбрана – годишна програма за 2024 г.

Целта на Европейския фонд за отбрана е повишаването на конкурентоспособността, ефективността и иновационния потенциал на отбранителната индустрия в ЕС. Фондът насърчава съвместната работа и трансграничното сътрудничество за разработване на отбранителен капацитет, който да се справя със съвременните предизвикателства пред сигурността. Неговият принос включва укрепването и подсилването на веригите за доставки, както и повишаването на вниманието и ангажимента към отбранителния сектор.

Общият бюджет на фонда за периода 2021-2027 г. е около 8 млрд. евро. Тези средства ще покриват между 65% и 100% от допустимите разходи за проектите, освен ако в поканите не е посочено друго. За 2024 г. са предвидени 1,1 млрд. евро, основно за безвъзмездни средства, както и за награди, обществени поръчки и смесено финансиране.

Фондът функционира чрез годишни работни програми за периода 2021-2027 г. Програмата за 2024 г. включва 16 тематични области, които подпомагат иновациите и координираните действия в отбраната.

Основните категории включват:
– Медицинско осигуряване и защита от химически, биологични, радиологични и ядрени заплахи – 25 млн. евро
– Информационно превъзходство – 181 млн. евро
– Усъвършенствани сензори – 62 млн. евро
– Киберпространство – 48 млн. евро
– Космос – 50 млн. евро
– Цифрова трансформация – 15 млн. евро
– Енергийна устойчивост и екологичен преход – 40 млн. евро
– Материали и компоненти – 25 млн. евро
– Въздушни боеве – 150 млн. евро
– Противовъздушна и противоракетна отбрана – 78 млн. евро
– Наземна борба – 130 млн. евро
– Защита на силите и мобилност – 30 млн. евро
– Военноморска борба – 45 млн. евро
– Подводна война – 54 млн. евро
– Симулации и обучение – 25 млн. евро
– Авангардни технологии – 40 млн. евро.

 

Допълнително, за иновативни и ориентирани към бъдещето решения на малки и средни предприятия (МСП) са предвидени 67 млн. евро, а други дейности ще получат 33,2 млн. евро.

В програмата за 2024 г. са включени и мерки, въведени предишната година, като Европейската схема за иновации в отбраната (EUDIS). Те обхващат ежегодния „хак фест“ в сферата на отбраната, бизнес наставничество за МСП, както и Капиталовия механизъм за отбрана. За 2024 г. е предвидено финансиране за бизнес акселератор и мачмейкинг с инвеститори в рамките на EUDIS.

Бенефициенти по програмата могат да бъдат МСП, изследователски организации, национални координационни звена и други, които кандидатстват в консорциуми. Съставът на консорциумите варира за всяка покана.

Фондът се управлява от Генерална дирекция „Отбранителна промишленост и космос“ (DG DEFIS) на Европейската комисия. Проектите трябва да се изпълняват в рамките на сроковете, посочени в поканите за предложения.

Приемането на заявления по различните покани ще се проведе между юни и ноември. Възможностите за кандидатстване се обявяват чрез покани с индивидуални срокове и условия.

За периода 2021-2027 г. Европейският фонд за отбрана (ЕФО) беше приет с общ бюджет от 7,953 млрд. евро.

Важни страници:

https://defence-industry-space.ec.europa.eu/eu-defence-industry/european-defence-fund-edf-official-webpage-european-commission_en

European Defence Fund (EDF) (europa.eu)


Програма „Хоризонт Европа“ 2021-2027

В началото на февруари в Лисабон ротационният председател на ЕС – Португалия, обяви официалния старт на рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ (2021-2027 г.) с бюджет от 95.5 млрд. евро. Счита се, че това е най-амбициозната и най-мащабна в света транснационална програма за научни изследвания и иновации в полза на обществото.

Хоризонт Европа е следващата Европейска рамкова програма за финансиране, последвана от предшественика си Хоризонт 2020. Тя ще продължи седем години от 2021 до 2027 г., а общият бюджет, определен за програмата, е 95,5 милиарда евро.

Програмата:

  • се занимава с изменението на климата, помага за постигане на целите на ООН за устойчиво развитие и засилва конкурентоспособността и растежа на ЕС;
  • улеснява сътрудничеството и засилва въздействието на научните изследвания и иновациите при разработването, подкрепата и прилагането на политиките на ЕС, като същевременно се справя с глобалните предизвикателства. Той подкрепя създаването и по -доброто разпространение на отлични знания и технологии;
  • създава работни места, ангажира изцяло групата от таланти на ЕС, стимулира икономическия растеж, насърчава индустриалната конкурентоспособност и оптимизира инвестиционното въздействие в рамките на укрепеното Европейско изследователско пространство.

Юридически лица от ЕС и асоциирани държави могат да участват.

Хоризонт Европа 2021-2027 е разделена на 3 стълба: 

Стълб 1: Високи постижения в научната област, включващ направленията Европейски научноизследователски съвет, действия „Мария Склодовска-Кюри“ и научноизследователски инфраструктури.

Стълб 2: Глобални предизвикателства и конкурентоспособност на промишлеността в Европа, организиран по нов иновативен начин чрез 6 клъстера:
• Здравеопазване;
• Култура, творчество и приобщаващо общество;
• Гражданска сигурност за обществото;
• Дигитализация, промишленост и космическо пространство;
• Климат, енергия и мобилност;
• Храни, биоикономика, природни ресурси, земеделие и околна среда.

Стълб 3: Иновативна Европа, насочен към стимулиране на пробиви, които създават нови пазари, и на екосистеми, които са благоприятни за иновациите и включващ:
• Европейски съвет по иновации;
• Европейски иновационни екосистеми;
• Европейски институт за иновации и технологии.

Програмата се състои от 12 тематични области + общи насоки по програмата и анекси. Текущо по тях са публикувани официални програмни документи за периода 2021-2022 г.:

  1. Обща насока на програмата за 2021-2022
  2. Действия „Мария Склодовска-Кюри“ 2021-2022
  3. Научни инфраструктури 2021-2022
  4. Здравеопазване 2021-2022

Очакват се 16 покани за изследвания, планирани през 2021-2022 г. по шест теми: превенция на болестите; връзките между околната среда и здравето; цифрови инструменти за здраве; справяне с различни заболявания; укрепване на здравните системи; както и подпомагане на европейските индустрии, свързани със здравето. През 2021 г. се планира по една покана за всяка от тези шест теми.

5. Култура, творчество и приобщаващо общество 2021-2022

Новият клъстер в подкрепа на научните изследвания и иновациите в творческите индустрии ще финансира три направления на научни изследвания през следващите две години: демокрация и управление; Европейско културно наследство и културни и творчески индустрии; както и социални и икономически трансформации.

6. Гражданска сигурност за обществото 2021-2022

Очаква се по този клъстер да има покани за изследвания за: по-добра защита от престъпност и тероризъм; ефективно управление на външните граници; защита на инфраструктурата; киберзащита; устойчивост на бедствия; както и за увеличаване на въздействието на научноизследователската и развойна дейност в областта на сигурността.

7. Дигитален, промишлен и космически клъстер 2021-2022

По този клъстер се планират петнадесет големи изследователски покани, целящи да осигурят зелени и цифрови преходи и да развият стратегическата автономия на Европа. Европейската комисия има шест цели за този клъстер: лидерство в неутрални по отношение на климата индустриални вериги за стойност; увеличена автономност в ключови вериги за създаване на стойност; цифров суверенитет; сигурна и гъвкава икономика на данни; глобални космически инфраструктури; както и създаване на технология, насочена към човека.

8. Климат, енергия и мобилност 2021-2022

Дейностите в този клъстер ще подпомагат прилагането на Парижкото споразумение и целите на ООН за устойчиво развитие. Очаква се зелената програма да бъде подкрепена чрез покани в шест области: климатични науки и отговори на изменението на климата; междусекторни решения за зеления преход; устойчиви, сигурни и конкурентни енергийни доставки; ефективно, устойчиво и приобщаващо използване на енергия; чисти и конкурентни решения за всички видове транспорт; както и безопасен, устойчив транспорт и услуги за интелигентна мобилност за пътници и стоки.

9. Храна, биоикономика, природни ресурси, земеделие и околна среда 2021-2022

През 2021 г. и 2022 г. се очакват 19 покани в седем различни области в този клъстер, вариращи от биологичното разнообразие и екосистемните услуги до цифровите решения в подкрепа на зелената сделка. Очаква се поканите за първите седем теми да стартират към 15 април с финансиране от почти 900 млн. евро.

10. Европейски иновационни екосистеми 2021-2022

11. Съвместяване и разширяване на участието в научни изследвания 2021-2022

Целта на програмата за разширяване е да увеличи резултатите от научните изследвания в регионите на ЕС, които изостават. За да направи това, Европейската комисия ще започне три направления на действие: засилване на мрежата между изследователи в разширяващите се страни и техните колеги във водещи държави за научноизследователска и развойна дейност; обръщане на изтичането на мозъци и насърчаване на мозъчната циркулация; както и укрепване на Европейското изследователско пространство.

12. Мисии на Хоризонт Европа

13. Основни приложения към Програмата

14. Годишна работна програма за 2021 г. на Европейски съвет по иновации към програма Хоризонт Европа 2021-2027

Ориентиран е към подпомагане на водещи до пробив революционни иновации с потенциал за разширяване на мащаба, които са твърде рискови за частните инвеститори (70% от бюджета са определени за МСП). Ще помага на новаторите да създават пазари на бъдещето, да привличат частно финансиране и да разширяват мащаба на своите фирми.

Пълен пакет програмни документи Хоризонт Европа 2021-2027

Календар на схемите по програма Хоризонт Европа – 2021

Презентация за програма Хоризонт Европа 2021-2027

 


Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027

На 27 юли 2021 г. чрез платформата WebEx се проведе Второто официално заседание на Тематичната работна група (ТРГ) за разработване на програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) 2021-2027 г.

В рамките на заседанието беше представен ревизираният четвърти вариант на ПКИП 2021-2027 г., който в края на срещата получи официално одобрение от членовете на ТРГ.

Обща информация за програмата

Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ за периода 2021-2027 г. (ПКИП 2021-2027 г.) е пряко насочена към постигането на интелигентен и устойчив растеж на българската икономика, както и осъществяването на индустриална и цифрова трансформация. Като инструмент за прилагане на Европейската политика за сближаване за периода 2021-2027 г. и в частност на

Европейския фонд за регионално развитие, ПКИП 2021-2027 г. е предвидено да допринася за постигането на следните Цели на политиката, определени на европейско ниво:

Цел на политиката 1 „По-конкурентоспособна и по-интелигентна Европа чрез насърчаване на иновативна и интелигентна икономическа трансформация и регионална свързаност на ИКТ“ чрез следните специфични цели:

  • Специфична цел (i) Развитие и засилване на капацитета за научни изследвания и иновации и на въвеждането на модерни технологии;
  • Специфична цел (ii) Усвояване на ползите от цифровизацията за гражданите, дружествата, изследователските организации и публичните органи;
  • Специфична цел (iii) Насърчаване на устойчивия растеж и конкурентоспособността на МСП и създаване на работни места, включително чрез производствени инвестиции;

Цел на политиката 2 „По-зелена, нисковъглеродна и устойчива Европа с икономика в преход към нулеви нетни въглеродни емисии чрез насърчаване на чист и справедлив енергиен преход, зелени и сини инвестиции, кръгова икономика, смекчаване на последиците от изменението на климата и приспособяване към него, превенция и управление на риска и устойчива градска мобилност“ чрез следните цели:

  • Специфична цел (i) Насърчаване на енергийната ефективност и намаляване на емисиите парникови газове;
  • Специфична цел (vi) Насърчаване на прехода към кръгова и ресурсоефективна икономика

Предвижда се продължаване на подкрепата и надграждане на постигнатите резултати по отношение на:

  • повишаване на иновационния потенциал на малките и средните предприятия, в приоритетните тематични области на ИСИС, вкл. и на регионално ниво.
  • Подкрепа за предприемачество и инвестиции в предприятия съгласно фазите им на растеж и нивото на технологично развитие;
  • Насърчаване на дигиталната трансформация на МСП;
  • По-интензивно насърчаване на интернационализацията и развитие на бизнес средата;
  • Засилване на подкрепата за енергийна и ресурсна ефективност и преминаване от традиционна към кръгова икономика и подкрепа на зелени иновации и технологии.

Основни приоритети на програмата през новия програмен период 2021-2027 г.

Приоритет 1 „Иновации и растеж“

Има за цел повишаване на иновационната активност на предприятията при отчитане на регионалните различия и съобразяване с наличния потенциал в отделните райони на страната. Дигитализиране на производства и бизнеси, повишаване на конкурентоспособността най-вече на малките и средни предприятия, повишаване на предприемачеството, внедряване на кръгова икономика – енергийна и ресурсна ефективност са ключови дейности, към изпълнението на които е пряко насочен приоритет 1 от ПКИП 2021-2027.

Приоритет 2 „Кръгова икономика“ 

Приоритет 2 е насочен към няколко специфични цели:

  • Специфична цел 1: „Насърчаване на енергийната ефективност и намаляване на емисиите парникови газове“;
  • Специфична цел 2: „Насърчаване на прехода към кръгова и ресурсоефективна икономика“

Приоритети на техническа помощ  

Тук основен фокус са 3 дейности:

  • Повишаване ефективността на Управляващия орган (УО) на ПКИП 2021-2027 г.
  • Подобряване на капацитета на бенефициентите на ПКИП 2021-2027 г.
  • Осигуряване на информираност относно ПКИП 2021-2027 г.

Бюджет на програмата по приоритети 

Приоритет 1 се финансира от ЕФРР + национално съфинансиране, като:

  • за региони в преход финансирането на Съюза в рамките на цялата програма е в размер на 191 492 499 лв. (70%), а националното финансиране е в размер на 82 068 214 лв. (30%). Общото програмно финансиране възлиза на 273 560 713 лв.
  • за по-слабо развити региони финансирането на Съюза в рамките на цялата програма е в размер на 539 277 501 лв. (85%), а националното финансиране е в размер на 95 166 618 лв. (15%). Общото програмно финансиране възлиза на 634 444 118 лв.

Приоритет 2 се финансира от ЕСФ+ + национално съфинансиране, като:

  • за региони в преход финансирането на Съюза в рамките на цялата програма е в размер на 82 830 200 лв. (70%), а националното финансиране е в размер на 35 498 657 лв. (30%). Общото програмно финансиране възлиза на 118 328 857 лв.
  • за по-слабо развити региони финансирането на Съюза в рамките на цялата програма е в размер на 377 059 800 лв. (85%), а националното финансиране е в размер на 66 539 965 лв. (15%). Общото програмно финансиране възлиза на 443 599 765 лв.

Приоритет 3 (дейностите по техническа помощ) се финансира от ЕФРР или ЕСФ+, или ФСП, или Кохезионен фонд + национално съфинансиране, като:

  • за региони в преход финансирането на Съюза в рамките на цялата програма е в размер на 279 637 699 лв., а националното финансиране е в размер на 119 844 728 лв. Общото програмно финансиране възлиза на 399 482 427 лв.
  • за по-слабо развити региони финансирането на Съюза в рамките на цялата програма е в размер на 942 912 301 лв., а националното финансиране е в размер на 166 396 288 лв. Общото програмно финансиране възлиза на 1 109 308 589 лв.

Общо за 3-те приоритета на програмата финансирането от страна на Съюза възлиза на 1 222 550 000 лв., а националното съфинансиране – на 286 241 018 лв., или общо за програмата за целия програмен период – 1 508 791 016 лв.

Презентация на програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 (ПКИП)


Програма за развитие на селските райони 2014-2020

Благодарение на политиката на ЕС за развитие на селските райони тези части от територията на ЕС успяват да посрещнат множеството икономически, социални и екологични предизвикателства на 21 – ви век. Наричана често „вторият стълб“ на Общата селскостопанска политика (ОСП), тази политика допълва системата за преки плащания за земеделските стопани и мерките за регулиране на селскостопанските пазари (т.нар. „първи стълб“). Политиката за развитие на селските райони споделя редица цели с другите европейски структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ).

Общият бюджет за Програма за развитие на селските райони 2014-2020 е в размер на 2,9 млрд. евро, от които 2,4 млрд. са предоставени от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.

Дирекция „Развитие на селските райони“ към Министерство на земеделието и храните.